Under helgen som var deltog våra P-02, F-03, P-03 och F-05 i Töjnan Tiger Cup som är en trevlig cup under försäsongen.
Samtliga lag stod för fina prestationer och hade gemenskap och glädje i fokus när dagarna av cupspel ska summeras. Med andra ord så var de utmärka ambassadörer för vår förening!
F-05 deltog i en klass utan slutspel och gjorde det med den äran när de bjöd på härlig kämpaanda och fint spel.
För P-03 och F-03 fanns chans till slutspel och för P-03 slutade en bra helg med en fin tredje plats när man tog sig hela vägen till semifinal i A-slutspelet.
F-03 tog sig hela vägen till final där man fick se sig besegrade av ett för dagen bättre motstånd men kom, med all rätt, hem stolta över en fin och välförtjänt silvermedalj!
P-02 tog sig efter gruppspelet till B-slutspel där man radade upp fina prestationer och tog sig hela vägen till en finalmatch som man dessutom gick segrande ur. Guld för P-02 alltså!
Vi vill gratulera alla lag som var iväg och spelade cup till en helg med fantastiska prestationer, glädje och gemenskap. Stort grattis och härligt kämpat!