Med rätt att utveckla. Med rätt att glädja. Med rätt att engagera.

Stolta stjärnor har spelat sin första cup!

2016-09-25 23:54
FBI Tullinge Stars spelade på lördagen 24/9 sin första cup!
FBI Tullinge Stars spelade på lördagen 24/9 sin första cup!
FBI Tullinge Stars åkte till Köping för att spela Bissen Brainwalk Cup i lördags 24/9, en cup för lag med funktionsvariation. Det var stolta stjärnor som spelade 4 matcher som slutade med en oavgjord, en förlust och två vinster!

Det var härlig stämning på och utanför plan och spelarna frågar redan om när de ska spela nästa match! 

Innan det blir dags ska de fortsätta med sina träningar där de övar balans, kondition och styrka utifrån den egna funktionsvariationen, där de utmanar sig själva och övar samspel. Laget ska också träna innebandyspel på större plan, positioner, passningsspel och precision, allt efter egen förmåga.

Det är fantastiskt att möta dessa stolta spelare, se hur de hejar fram varandra och andra, att se deras glädje i att kunna vara med på sina villkor!

Nyhetsarkiv

Tullingecupen
FBI Tullinges Ledarakademi
 Schysta cupen
Decembercupen
ICA nära Riksten
Tullinge Blommor
Assist
Adidas
Fatpipe
ICA Maxi
Beijer Huddinge
Skandiamäklarna

Våra arrangemang:

Tullingecupen
FBI Tullinges Ledarakademi
Summercamp
Knatteskola
FloorBoy Cup
GirlPower Cup
 Schysta cupen
Decembercupen

Våra sponsorer:

ICA nära RikstenTullinge BlommorAssist
AdidasFatpipeICA Maxi
Beijer HuddingeSkandiamäklarnaBoka körning

Våra samarbetspartners:

Dunross
Sponsorhuset
Botkyrkabyggen
SISU - Idrottsutbildarna
Botkyrka Kommun
Idrottsfoto

Gilla FBI Tullinge på Facebook!