Med rätt att utveckla. Med rätt att glädja. Med rätt att engagera.

Fullt ös med FBI Tullinge på höstlovet!

2016-10-31 15:05
Höstlovet är här och vi har fullt med aktiviteter både i Tullingehallen och i Rikstenshallen. De flesta av våra lag har träningar som vanligt kvällar och söndag. Vi tycker att det är riktigt roligt att man gillar innebandyn så mycket att man vill komma till träning även under lovet!

Måndag-torsdag dagtid har vi i Tullingehallen Key Floorball Höstlovscamp. Hallen kokar och vi har duktiga ledare från våra äldsta ungdomslag på plats tillsammans med handledare från Svenska Innebandyakademin och ledarstaben för vårt damlag.

I Rikstenshallen fortsätter vi satsningen på målvakter som vi startade under sportlovet. Under två dagar får anmälda målvakter finslipa sina färdigheter tillsammans med Askens Målvaktsutbildning.

På onsdag 10-15 gör vi i samarbete med Idrottslyftsnätverket i Botkyrka och Botkyrka kommun en öppen Idrottsdag dit alla fritidshem samt höstlovslediga barn är välkomna! Här får man möjlighet att ta en paus i läslovet med lite rörelse och kan testa på innebandy, tennis, cricket och handboll.

Nyhetsarkiv

Tullingecupen
FBI Tullinges Ledarakademi
 Schysta cupen
Decembercupen
ICA nära Riksten
Tullinge Blommor
Assist
Adidas
Fatpipe
ICA Maxi
Beijer Huddinge
Skandiamäklarna

Våra arrangemang:

Tullingecupen
FBI Tullinges Ledarakademi
Summercamp
Knatteskola
FloorBoy Cup
GirlPower Cup
 Schysta cupen
Decembercupen

Våra sponsorer:

ICA nära RikstenTullinge BlommorAssist
AdidasFatpipeICA Maxi
Beijer HuddingeSkandiamäklarnaBoka körning

Våra samarbetspartners:

Dunross
Sponsorhuset
Botkyrkabyggen
SISU - Idrottsutbildarna
Botkyrka Kommun
Idrottsfoto

Gilla FBI Tullinge på Facebook!